Последни вести

Занимливости

Генијалната метода на оваа мајка го освои светот: “Мојата ќерка секое утро плачеше бидејќи мора да оди на училиште, а потоа ѝ нацртав мало срце на раката и…”

Ако сте родител, веројатно знаете колку тешко им паѓа на децата одвојувањето од вас – без разлика дали станува збор за неколку дена или само за неколку часа. Дури и […]

Занимливости

Осум непознати факти за рестораните за брза храна кои најчесто ги знаат само вработените

Луѓето ги сакаат рестораните за брза храна бидејќи во рок од неколку минути го добиваат она што го нарачале, а храната најчесто не е премногу скапа. Некои податоци велат дека […]

Живот

Научниците убедени – зелката, карфиолот и брокулата го спречуваат ракот на дебело црево

Истражувачите секојдневно ги истражуваат резултатите од различните комбинации на зеленчукот и овошјето настојувајќи да најдат решение за одредени болести. Овој зеленчук не е богат само со диетални влакна кои го […]

Занимливости

Фотографија од згодна плавуша стана ХИТ на интернет, само поради она што се случува во позадина

Ова е една од оние фотографии каде не е фокус она што е во преден план, туку она што се случува во позадина. Фотографијата од згодната плавуша стана ХИТ на […]

Магазин

Анкета: Сопствениците на “БМВ“ се најлоши возачи

Истражувањето направено во Британија откри кои се сопствениците, за кои другите возачи сметаат дека се најлоши во сообраќајот. Како што пренесува “Телеграф“, сопствениците на возилата на “БМВ“ се оценети како […]

Регион

Драма на Самос: Голем пожар во кампот, властите ги евакуираат мигрантите

Грчките власти го евакуирале преполниот прифатен центар на егејскиот остров Самос каде избил голем пожар по конфликт на мигрантите кои се сместени таму. Полицијата наведува дека немало повредени во пожарот […]

Македонија

Заменик-министерот за здравство Муса си поднесе оставка, тврди дека митото било стапица

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса денес си поднесе оставка откако во јавноста се појави видео снимка на која тој зема мито од пациент. Тој не сакаше да одговори на новинарските […]

Магазин

Бев тука за секоја тага и радост на моите пријатели, но денес никој не ја забележува тагата во моите очи

Се будам со нервоза, анксиозност и тага кои никогаш не биле дел од мојот живот. Можеби другите мислат дека имам сè во животот, можеби и имам, но немам мир. Носам […]

Магазин

Математичка загатка го полуде Интернетот, го знаете ли вие решението? (ВИДЕО)

Математичка загатка со геометриски фигури, банани и часовници предизивика лавина коментари на Интернет. Ако малку се потрудите и концентрирано размислите сигурно ќе дојдете до решението. Не успеавте? Ништо страшно, решението […]

Сцена

Според Јутјуб најслушана песна во Македонија во моментов е „Јовка Кумановка“ на “Некст Тајм“ (ВИДЕО)

За само два дена спотот го погледнале скоро 140.000 пати и со тоа Јутјуб го става во категоријата „Трендинг 1“ во нашата земја. Ваквиот податок воопшто не изненадува. И на […]

Македонија

Пендаровски: И името на државата го сменивме за датум за преговори

И името на државата го сменивме за да добиеме датум за преговори, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за австрискиот весник “Пресе“ и предупредува дека за никого нема да биде добро […]

Македонија

Осудениците во штипскиот затвор добија нова библиотека

Нова библиотека со околу 800 нови книги добија осудените лица во штипскиот затвор. Директорот на Затвор – Штип, Мики Тодоров за МИА вели дека и претходно во оваа казнено поправна […]