Ердоган до Зеленски: Подготвени сме да посредуваме

Турција е подготвена да ја преземе улогата на модератор и посредник за да обезбеди стабилен мир меѓу Русија и Украина, рече турскиот лидер.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонски разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Анкара е подготвена да посредува во решавањето на украинската криза, пренесува ТАСС.

„За време на разговорот со претседателот Зеленски, претседателот Ердоган ја објави својата подготвеност да ја преземе улогата на модератор и посредник за да се обезбеди стабилен мир меѓу Русија и Украина“, соопшти администрацијата на турскиот лидер.

Во соопштението се додава дека Ердоган истакнал дека продолжува работата на размената на затвореници меѓу Украина и Русија.

„Турскиот претседател понуди и дипломатска поддршка за забрзување на процесот во врска со нуклеарната централа Запорожје“, се вели во соопштението.

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак изјави дека Киев го отфрла мировниот договор, според кој Русија ќе ги задржи териториите на регионите ДПР, ЛНР, Запорожје и Керсон.

„Аксиома: зошто ќе биде невозможно да се склучи договор со Руската Федерација? Затоа што Русија (Путин) под зборот „преговори“ им нуди на Украина и на светот да ја признаат нивната окупација на странски територии и да ги негираат правните последици за масовните убиства на странска територија. Ова е целосно неприфатливо“, напиша Подољак на Твитер.

Ердоган денеска разговарал и со рускиот претседател Владимир Путин, потврдиле во Кремљ и изјавиле дека теми на разговор биле ситуацијата во Украина, нуклеарната централа „Акују“, сириското прашање и проектот за гасен центар.

Пронајдете не на следниве мрежи: