Пресврт: Mицкоски е подготвен уште утре да ги внесе Бугарите во Уставот по хрватски терк

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го промени својот став по однос на промената на Уставот изјавувајќи денеска во Штип дека уште утре е подготвен да се отвори преамбулата во Уставот ако таа се менува по теркот на Хрватска.

Мицковски од времето кога ги покажуваше нотарски заверените изјави дека нема да го менува Уставот по ниедна цена
  • Еве ја сум подготвен ако е тоа формулата за успех уште утре да ја почнеме процедурата да биде Македонија држава на еден народ и на малцинствата во нејзе. Ако сакаат така уште утре да ја отвориме преамбулата на македонскиот Устав и да го направиме тоа според хрватскиот терк, вели Мицкоски.

По теркот на хрватскиот Устав, Мицкоски истакна дека прифаќа веднаш уставни измени.

  • Ако сакаат еве според преамубалата во Хрватскиот Устав веднаш прифаќам. Не знам дали ја прочитале, дали виделе или на памет си кажуваат, но еве ние како ВМРО-ДПМНЕ одма прифаќаме. Таква уставна измена веднаш прифаќаме, додавам Мицкоски.
Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.