Ресторани во Дубаи им нудат попусти на вакцинираните гости

Ресторани во Дубаи им нудат попусти на гостите кои се вакцинирани против коронавирус, и на тој начин се борат против пандемијата – без локдаун.
Три ресторани кои ги води Gates Hospitality нудат попуст од 10 отсто на жителите кои ја добиле првата доза на вакцината, а 20 осто на оние кои примиле две дози.

За да имаат попуст, мора да приложат потврда дека се вакцинирани.
На некои луѓе им се допадна оваа идеја, а други велат дека ова е уште еден маркетиншки потег за да се вакцинираат што повеќе луѓе.
Обединетите Арапски Емирати започнаа со масовна вакцинација во декември откако ја одобрија вакцината на кинеската компанија Sinopharm и вакцината на Pfizer, a досега се вакцинирани 2,5 милиони луѓе.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.