Што му стана на Гиш?

Го славеа. Го величеа. Излегуваше во македонски носии и капи. Ги доведуваше до севдах и делириум. Важеше за најголем симбол и врска кон автентичност на ВМРО. Но, нешто со Гиш се случи. Сега пее за промена на името во Северна Македонија. Чудно. Жално.
Се прашуваме што беше мотивот за ова свртување?

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.