Хрватска се пласираше во полуфинале

Хрватската репрезентација се пласираше во полуфиналето од Светското првенство во фудбал откако вечерва по пенали го победи домаќинот Русија со 3:2.
Првите регуларни 90 минути завршија со по еден гол на двете страни. За Русите во 32 минута погоди Черишев, а Крамариќ изедначи во 40-та минута за Хрватите.

Во продолжението од натпреварот Вида го постигна вториот погодок за водство од 2:1 на „Коцкестите“, но радоста траеше до 115-та минута кога Марио Фернандез го изедначи резултот, по што се изведуваа пенали во кои Хрватите се покажаа како поуспешни и се пласираа во полуфиналето од Мундијалот.
Во полуфиналето од Светското првенство Хрватска ќе се сретне со Англија која претходно ја совлада репрезентацијата на Шведска со 2:0.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.