Вонредна временска прогноза од УХМР

Loading...

Денес во ноќните часови нашето подрачје ќе потпадне под периферно влијание на циклонска активност во Медитеранот што ќе услови од југозапад да започнат врнежи од снег со слаб интензитет.Утре времето ќе биде облачно со повремени врнежи од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. Во јужните делови врнежите на места ќе бидат со умерен интензитет. Висината на снежната покривка нема значително да се зголеми, на планините за 5 до 10 cm.
 Во среда претпладне ќе има врнежи од снег со слаб интензитет, а поради спуштање на постудена воздушна маса ќе дува и умерен ветер од северен правец.
 Од четвrток облачноста постепено ќе се намалува и утринскитетемператури ќе бидат во опаѓање. Најниски се очекува да бидат во сабота, од -16 до -6 степени, додека дневните ќе бидат во благ пораст и во недела ќе се движат од -1 до 6 степени.Утре времето ќе биде облачно со повремени врнежи од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. Во јужните делови врнежите на места ќе бидат со

loading...