Дали против Барселона на светата сабота ќе се се родат „Карло III” и Икер „Величествениот”?

Финалето од Кралскиот Куп ќе играат најголемите, Реал и Барселона, на 19 Април на  Местаља. И само еден од двата гиганти во неделата, ќе влезат како благословени.Само три дена подоцна ќе се одигра првиот натпревар од полуфиналето на Лигата на шампионите каде е можно и овде овие ривали да се сретнат повторно.
Сепак, да се задржиме на Копа дел Реј.
Таа сабота Икер Касиљас, легендата на Реал Мадрид, би можел да испише историски потег. Капитенот на Реал би можел да дојде до трофејот без ниту еден примен гол, нешто што досега на никого не му успеало. Не се потребни никакви архиви за да се потврди тоа, бидејќи ако тоа некогаш се случило секоја недела би се спомнувало за тоа насекаде.
Но не се споменува, дека еден голман кој бранел во секој натпревар да освои трофеј без ниту еден примен гол.
Непоразен во осум натпревари, без примен гол на 720 минути, а во април оваа бројка би можела да порасне до 810.
Сите фанови на двете екипи се сеќаваат на финалето на 2011 година. Тогаш Реал славеше со голот на Роналдо со голот во продолженијата. Тоа беше прв трофеј на Жозе Мурињо во Реал Мадрид и првата победа отстварена над Барселона под водство на Гвардиола.

 
Две години подоцна, ние буквално ќе гледаме реприза на финалето, речиси во ист ден и на истото место.  Поточно, местото каде се одигра тогашното финале беше исто така на Местаља додека натпреварот беше одигран за еден ден подоцна одностно на 20-тиот ден по април.
Уште еден интересен податок е тоа што тренерот на Реал Мадрид Карло Анчелоти би можел да стане “Карло III.” Италијанецот всушност доколку стигне до освојување на шпанскиот првенство би можел да стане единствен тренер само кој освоил три трофеи во националните куп натпревари.
Прв пат му успеа 2003. кога со Милан го порази Јувентус во финалето. Вториот пат тоа се случи седум години подоцна со освојувањето на двојната круна во својата прва сезона во Челзи. Челзи на Вембли тогаш беше подобар од Портсмут со 1-0.
 
 
Само три дена подоцна ќе се одигра првиот натпревар од полуфиналето на Лигата на шампионите каде е можно и овде овие ривали да се сретнат повторно.

Пронајдете не на следниве мрежи: