Најплатените ѕвезди на светот – во Барса!

Loading...

Уште еден рекорд на Барселона, во истражувањето на „Спортинг Интелгенс“ е утврдено дека Барселона е клуб кој на глобален ранк најмногу ги плаќа своите играчи.

Податоците се објавени во рангот на просечните плати на фудбалерите на годишна основа.

Каталонскиот клуб своите играчи просечно ги плаќа околу 6,46 милиони евра. На второто место е Реал Мадрид со просечни плати од 5,8 милиони евра.

Трет клуб во светот е Манчестер Сити со 5,5 милиони евра.

Четврт клуб е тимот на Челзи кој одвојува 5 милиони евра.

Copyright 2012 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.

loading...