Иниеста е прогласен за најдобар фудбалер во Европа!

За најдобар играч во Европа  за минатата сезона е прогласен Андрес Иниеста според изборот на УЕФА.

Во Монако, денеска беше одржана ждрепката за Лигата на шампиони каде што се одржа  и прогласувањето за најдобар фудбалер на Европа. Номинирани за оваа награда беа и Лео Меси, Андрес Иниеста и Кристијано Роналдо.

Иниеста оваа награда ја доби заслужено поради тоа што со Шпанија освои две Европски првенства и едно Светско првенство во низа.

читајте пулс24
Пронајдете не на следниве мрежи: