Атлетико со тешка мака го победи Рајо

 

Атлетико Мадрид, во четвртото коло, ја запиша третата победа во новата сезона во Примера дивизија. Актуелниот победник во Лига Европа, на домашен терен, го победи градскиот ривал Рајо Ваљекано со 4:3.

Атлетико, лесно за 56 минути стигна до убедлива предност од 4:0 – Суарез, Коке, Арда Туран и Фалкао од пенал беа стрелци на головите. 

Рајо сепак успеа да се врати во натпреварот, откако, за само седум минути, два гола постигна Делибашиќ а еден Батистао. 

Сепак гостите немаа сили да стигнат до еден бод. 

Колумбиецот Фалкао и на оваа средба ја продолжи извонредната серија, тој го постигна 19-от гол, во исто толку натпревари кои ги одиграл на „Винсенте Калдерон“. 

 

Макфакс

Пронајдете не на следниве мрежи: