Повредата може да го оддалечи Пике од Ел Клaсико

 

Жерард Пике, стоперот на Барселона, по половина час игра, поради повреда го заврши настапот на мечот од Лигата на шампиони меѓу Барселона и Спартак Москва.

Пике, како што информираат од клубот, се здобил со повреда на левото стапало и му следува пауза од две до три седмици.

Повредата може да го оддалечи Пике од првото сезонско дерби со Реал Мадрид кое ќе се одигра на 7-ми октомври, на „Камп Ноу” во Барселона. Повредата на Пике само му ги зголеми главоболките на тренерот Тито Виланова, кој најмалку еден месец ќе биде и без капитенот Карлес Пујол, кој во саботата на мечот со Хетафе доби повреда на вркстените лигаменти.

На натпреварот против Спартак, кој Барселона со пресврт го доби со 3:2, местото на Пике, во централната дефанзивна линија играше Алекс Сонг.

 

Макфакс

Пронајдете не на следниве мрежи: