Легендата на Рома Франческо Тоти ја пишува историјата на Серија А

Loading...

По голот што го постигна на мечот против Сампдорија, Франческо Тоти е на чекор да стане вториот најдобар стрелец во историјата на Серија А.

Го постигна 216-тиот погодок за екипата на Рома, прославениот фудбалски АС на тимот од Рим, кој веќе наполни 36 години. Како тргна, со оглед на неговата форма, тој би можел во оваа сезона да се закити со второто место на табелата на сите стрелци во Серија А. Моментално има 216 голови, а првиот Силвио Пиола има 274 голови, што е невозможна мисија за Тоти, но, тука е второто место на Гунар Нордал кој има постигнато 225 голови.

loading...
Loading...