До четврток- дожд, еве какво време не очекува од петок

Loading...

Променливо облачно време со повремен локален дожд ќе преовладува и денеска во Македонија. Во јужните делови од државата се очекуваат пообилни врнежи. Ќе дува умерен до засилен североисточен ветер, особено на запад и североисток.
Утринската температура ќе се движи од девет до 18, а дневната од 15 до 22 степени. УВ-индексот ќе изнесува 5.


Во Скопје, слично време со повремен локален дожд и ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе се искачи до 24 степени.
До четврток времето ќе биде претежно облачно и посвежо со врнежи од дожд. Најобилни врнежите ќе бидат во јужните и југоисточните делови, каде од целиот бран на повеќе места се очекува да наврнат над 50 л/м2, а локално и над 75 л/2 дожд.
Од петок се најавува посончево време со значителен пораст на дневната температура.

loading...