Лажна вест која најавуваше силен земјотрес ја дигна цела Албанија на нозе, приведени двајца новинари

Loading...

Една лажна вест со наслов „Излезете надвор од дома, се предвидува силен земјотрес. Еве во колку часот“, предизвика синоќа невидена паника кај жителите на Тирана, Драч и Елбасан кои излегоа од нивните домови.
Веста беше објавена веднаш по силниот земјотрес кој ја погоди Албанија синоќа пет минути после 22 часот со јачина 4,5 степени според Рихтер, а со епицентар 7 километри северо-западно од Валона и 20 километри од Тирана.
Веднаш по веста реагираше албанскиот премиер Еди Рама преку Фејсбук дека станува збор за лажна вест и дека „секој идиот кој пишува за предвидувања на земјотреси треба да се игнорира“. Реагираше и Министерството за внатрешни работи преку прес-конференција со цел да ги смири граѓаните кои испаничени до доцна вечерта чекаа низ улиците.

 

loading...