Квалификации за СП 2014, резултати

 

Комплетирано е третото коло во квалификациите за пласман на Светското првенство во Бразил.

Македонија во А групата загуби од Хрватска, во другите мечеви Белгија во Белград ја победи Србија, а Велс со головите на Бејл во последните десет минути ја победи Шкотска. 

Дербито на ова коло се одигра во Москва, каде Русија ја совлада Португалија, додека најголемото изненадување го направи Романија која како гостин ја победи Турција. 

За одбележување и е победата на Германија во Даблин, „панцирите“ ја победија Република Ирска со 6:1 

Група А:
Македонија-Хрватска 1:1
Србија-Белгија 0:3
Велс-Шкотска 2:1

Група Б:
Чешка-Малта 3:1
Ерменија-Италија 1:3
Бугарија-Данска 1:1

Група Ц:
Казахстан-Австрија 0:0
Фраски острови-Шведска 1:2
Република Ирска-Германија 1:6

Група Д:
Турција-Романија 0:1
Естонија-Унгарија 0:1
Холандија-Андора 3:0

Група Е:
Албанија-Исланд 1:2
Швајцарија-Норвешка 1:1
Словенија-Кипар 2:1

Група Ф:
17:00 Русија-Португалија 1:0
21:00 Луксембург-Израел 0:6

Група Г:
19:30 Лихтенштајн-Литванија 0:2
20:15 Словачка-Летонија 2:1
20:45 Грција-БиХ 0:0

Група Х:
20:00 Молдавија-Украина 0:0
21:00 Англија-Сан Марино 5:0

Група И:
17:30 Финска-Грузија 1:1
20:00 Белорусија-Шпанија 0:4. 

 

Макфакс

извор: макфакс

Пронајдете не на следниве мрежи: