4 лица загинаа, има повредни и заглавени во јама

Најмалку четири лица загинаа при уривање на сводот во рудник за јаглен во југоистичната турска провинција Сирнак.Според претставник на ракводството на рудникот, при инцидентот се повредени најмалку тројца рудари, додека засега непознат број нивни колеги се загравени во рударската јама.

Во тек е акција на спасувачките тимови за пробивање до заглавените рудари.
Причините за несреќата засега не се познати.Според претставник на ракводството на рудникот, при инцидентот се повредени најмалку тројца рудари, додека засега непознат број нивни колеги се заг

Пронајдете не на следниве мрежи: