Како да препознаете дали некој има ПОЛОВО ПРЕНОСЛИВА БОЛЕСТ во неговите очи!?

Има едноставен начин на кој можете да препознаете дали некој има ПОЛОВО ПРЕНОСЛИВА БОЛЕСТ, велат научниците. Излегува дека сè што треба да направите е да го погледнете во очи.

Како да препознаете дали некој има ПОЛОВО ПРЕНОСЛИВА БОЛЕСТ во неговите очи!?

Експерти од онлајн аптеката „Chemist Click“ во Велика Британија открија неколку симптоми кои укажуваат дека некој во вашата околина (евентуално личност со која сакате да бидете интимни) има некаква сексуално пренослива болест.

Секако, за да се заштитите од каква било сексуално пренослива инфекција, се препорачува употреба на кондоми, истакнуваат експертите.

Симптомите како што се промените во гениталниот секрет, текстурата на кожата и мирисот на интимната област обично се најчестите знаци на кои треба да се внимава кога станува збор за СПБ, но има уште еден кој често се занемарува и се забележува на сосема различен дел од телото.

Исцедок од очите може да биде знак за генитален херпес, бидејќи оваа сексуално пренослива болест предизвикува инфекција на очите и кај мажите и кај жените.

Болеста е позната и како херпес кератитис, а се манифестира со тоа што заболениот чувствува прекумерна чувствителност на едното или двете очи, која е придружена со болка, поради што се јавува и исцедок. Други симптоми вклучуваат болни рани или плускавци на усните и гениталиите.

Симптомите како што се чешање и гребење на очите кои ги прават црвени и болни, исто така може да бидат знак за кламидија. Експертите забележуваат дека тоа се случува кога окото доаѓа во директен контакт со гениталните течности на заразено лице и предизвикува оток и формирање на еден вид „покајание“ на очните капаци.

Но, за да не мислите дека секое насолзено око е знак за ПОЛОВО ПРЕНОСЛИВА БОЛЕСТ, постојат неколку работи кои ја разликуваат кламидијата од другите состојби.

„Иритацијата, болката, отокот и исцедокот обично се јавуваат само на едното око. Нема промени во видот, ниту пак има силна болка на тоа око“, објасни Абас Канани, фармацевт во Хемист Клик.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.