Ремизираа Полска и Англија

Loading...

 

Последниот натпревар од четвртото коло, во рамките на европските квалификации, за пласман на СП во Бразил, го одиграа Полска и Англија. На Националниот стадион во Варшава, во рамките на Х групата натпреварот заврши без победник 1:1.

Англија стигна во предност со голот на Руни по половина час игра, воедно та беше единствениот удар на англиските репрезентативци во рамките на полскиот гол. Бод на Полска и донесе Глик во 69-та минута. 

Овој натпревар требаше да се одигра во вторникот навечер, но беше одложен поради обилните врнежи од дожд кои ја зафатија престолнината на Полска. 

Англија со освоениот бод е лидер во групата со 8 бода од етири одиграни натпревари, Црна Гора е втора, има бод и натпревар помалку од Англија. Полска од три меча има пет бодови, следуваат на табелата Молдавија, Украина и Сан Марино. 

Полска во следното коло, на 22. март ќеја пречека Украина, додека Англија ќе гостува во Сан Марино.

 

Макфакс

 

loading...
Loading...