Фото: Металист дочекани како херои во Харкив

Екипата на Металист беше дочекана од страна на најверните фанови, дека Украинскиот фудбал е во огромен подем не е ништо спорно ниту сомнително, тоа веќе го докажуваат Шахтјор, Динамо Киев, Металист и на прагот на големи успеси е и Днипро кој во своите редови го има извонредниот Конопјанка.

Одличен пречек за фудбалерите на Металист по победата на гостински терен кај Розенборг во Европа Лигата, Украинскиот тим со освоени седум бода се наоѓа на втората позиција во група „К“ од ова натпреварување. Од три одиграни мечеви, две победи и еден нерешен резултат за тимот од Харкив.

Пронајдете не на следниве мрежи: