Фото/Видео: Невиден фудбалски спектакл во Аргентина, Бока во последните секунди извлече бод!!!

Екипата на Бока Јуниорс се спаси од пораз на гостувањето кај лутиот ривал Ривер Плејт, натпреварот се одигра пред околу 65000 гледачи, домаќините не ја искористија предноста од 2-0 и му дозволија на гостинот да замине непоразен од овој натпревар.

Неверојатен фудбалски спектакл во Аргентина, дуел на најголемите ривали, Ривер Плејт – Бока Јуниорс, прекрасна атмосфера од трибините, навивање какво што може само во Јужна Америка да се види.

Први во водство дојдоа домаќините со голот на Понци во 2-рата минута при еден слободен удар а воедно и грешка на голманот на Бока, настана ерупција од задоволство на трибините, така гласеше резултатот при првиот дел.

Во вториот дел Ривер во 70-тата минута зголеми на 2-0 преку Мора. Но, шест минути подоцна Силва од пенал намали на 2-1 и навести интересна завршница на овој меч.

Кога сите очекуваа да заврши овој натпревар, Бока преку Ервити израмни во 90-тата минута од мечот и конечниот епилог на мечот гласеше 2-2.

Каква еуфорија владееше пред почетокот на мечот…

Фото: www.riverplate.com

Пронајдете не на следниве мрежи: