Porsche спрема славеничка верзија на култниот 911

Loading...

Наредната година, Porsche ќе прослави 50ти роденден на својот култен модел 911, а овој редок јубилеј ќе биде одбележан, со славеничка верзија од овој автомобил.

Porsche прв пат се појавил на саемот на автомобили во Франкфурт, 1963 година, во концептна верзија и со имe 901. Името набрзо го промени поради сличностa со номенклатурата на Peugeot, односно единствено тие имале право да користат има за кола од три броја.

Година дена по својата премиера, под името 911, моделот влегол во сериско производство.

Поради големиот успех на овој модел и значењето кое го има засамата компанија, Porsche сака на достоен начин да го одбележи постоењето од пола век.

Ferrari за само 25.000 евра 

Porsche 911 GT2 RS со повеќе од 1000 КС

Porsche конечно со официјални фотографии од новото 911 Carrera 4 и 4S

 

loading...
Loading...