Кои се најпосакуваните дестинации

Loading...

Кои се тие места кој се наоѓаат на листата на речиси сите туристи во светот?
Лондон оваа година секако беше главна туристичка дестинација во светот. Дијамантскиот краски јубијел кој беше одбележан во Јуни и Олимписките игри кој се повеќе од доволна причина овој град да се најде на првото место на оваа листа.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Њујорк е место во кое морате да ги видите Емпир Стејт Билдинг,Тајмс сквер и музеите.Задолжително погледнете барем едно шоу на Бродвеј. Невозможно е сите прилики да ги видите со само една посета на градот,но ова се работи кои морате да ги погледнете.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Рим е еден од оние градови во кој можете да поминете неколку месеци,а да видите само дел.Нема потреба да се набројува колку историски знаменитости има ове. Сепак,има уште многу работи кои би биле убаво да се бидат и пробаат,бидејки сепак овој град има многу долга традиција и потребно е време да сето тоа да се види.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Париз не е само Лувр,Ајфеловата кула и Нотр Дам. Седите на некој од преубавите мали кафебарови и уживате во чаша вино и поглед кон улиците на Париз.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Сан Франциско е преубав доколку не ви смета маглата која е овде честа.Уживајте во вечерта во некој од рестораните,а потоа во клубовите.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Маракеш е место во кое може лесно да се изгуите во тесните,ветровити улици на Медина. Градот доминира со мирисот на зачините,а секако претпознатлив и по шоља чај.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Истанбул е град на два континенти. Хагиа Софија некогаш била црква,потоа џамија,а денес е музеј. Храна,пијалок,чај,историски ззнаменитости,одличен избор на хотели,чаршии…само дел од работите што можете да ги видите.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Барселона е еден од најдобрите урбанистички уредени градови во светот.Архитектурата на Гауди е една од најпрепознатливите работи во сите туристички планови.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Берлин е еден од оние градови во кој можете да видите и старо и ново на само неколку чекори. Не сте биле во Берлин ако не го посетите местото каде некогаш големиот ѕид ги делел двете Германии,но тука се и золошката градина,рестораните,музиката…

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Пекинг има Летна палата,забранетиот град,а веќе кога сте во Кина морате да го видите и Кинескиот Ѕид.

 
 
 
 
 
 
 
 
Прочитајте ги и следниве статии:
5 бесплатни места во Лондон
 
Бора Бора – сон кој мора да го остварите
 
 
Кои се најсреќните места во светот
 

loading...
Loading...