Батон: Не знам дали Перез е дораснат за да го замени Хамилтон

Loading...

Перез во болидот на Мекларен ќе го замени Луис Хамилтон кој преминува во Мерцедес.

Иако Серхио Перез најави борба за шампионската титула во својата прва сезона со Мекларен, неговиот иден колега смета дека Мексиканецот нема да биде конкурентен на самиот почеток од 2013-тата година.

Перез во болидот на Мекларен ќе го замени Луис Хамилтон кој преминува во Мерцедес.

„Тоа ќе биде незгодно место кој Чеко ќе мора да го пополни. Луис е човек кој освои светско првенство и кој возеше премногу трки и оствари премногу победи со оваа екипа. Тоа е тешка задача, но што се може тука? Потребен е некој кој ќе го вози болидот, а тој е брз. Слушнав и дека е интелегентен“ изјави Батон.

loading...