ЛШ: Решени сите дилеми во групите А, Б, Ц и Д

Со натпреварите во групите А, Б, Ц и Д, комплетирано е претпоследното коло во Лигата на шампиони. Во овие четири групи познати се сите осум екипи кои ќе ги продолжат натпреварите во осминафиналето во елитното натпреварување.

Во дербито на ‘Итихад’ стадионот во Манчестер, каде Сити одигра уште еден катастрофален меч, но на крајот успеа да извлече бод против Реал.
Роберто Манчини екпериментираше со тактичката поставеност, но конфузијата во одбраната на англискиот првак Реал ја казни со само еден бод. ‘Кралскиот тим’ ќе заврши како втор во Д групата, со оглед на тоа што Борусија Дортмунд со фуриозна игра го прегази Ајакс во АМстредам со 4:1.

Група А:

Динамо Киев-ПСЖ 0:2
Порто-Динамо Загреб 0:3

Табела: Порто 13, ПСЖ 12, Динамо Киев 4, Динамо Загреб 0

Група Б:

Арсенал-Монпеље 2:0
Шалке-Олимпијакос 1:0

Табела: Шалке 11, Арсенал 10, Олимпијакос 6, Монпеље 1

Група Ц:

Зенит-Малага 2:2
Андерлехт-Милан 1:3

Табела: Малага 11, Милан 8, Зенит 5, Андерлехт 4

Група Д:

Манчестер Сити-Реал Мадрид 1:1
Ајакс-Борусија Дортмунд 1:4

Табела: Борусија 11, Реал Мадрид 8, Ајакс 4, Манчестер Сити 3.

Макфакс

Пронајдете не на следниве мрежи: