Фортуна ја прекина лошата серија

Фудбалерите на Фортуна од Диселдорф, во првиот натпревар од 13-то коло во Бундес лигата забележаа победа над Хамбургер со 2:0.

Со оваа победа Фортуна значително ќе го поправи пласманот на табелата, а воедно, екипата од Диселдорф, ја прекина лошата серија, на претходните седум натпревари тимот освои само два бода.
Крусе во 45-та и Рајсингер во 64-та минута беа стрелци на головите за Фортуна.

Сабота, 24.ноември:

Баерн-Хановер

Гројтер Фирт-нинберг

Мајнц-Борусија Дортмунд

Шалке-Ајнтрахт

Волфсбург-Вердер

Недела, 25.ноември:

Фрајбург-Штутгарт

Аугзбург-Борусија Менхенгладбах

Хофенхајм-Баер Леверкузен

Табела: Баерн 31, Шалке 23, Ајнтрахт 23, Дортмунд 22, Баер 21..

Пронајдете не на следниве мрежи: