Бразил и Англија ќе ја отворат реновираната ’Маракана’

Фудбалската репрезентација на Бразил ќе се сретне со Англија, во пријателски натпревар, воочи Купот на Конфедерации, соопшти гувернерот на Рио де Женеиро, Серхио Кабрал.

Бразил и Англија ќе бидат првите репрезентации кои ќе играат на реновираниот стадион ’Маракана’ во Рио, мечот е закажан за 2.јуни 2013 година, а Купот на конфедерации ќе започне 15.јуни 2013.
На овој меч ќе му претходи пријателската средба на Англија и Бразил, која во февруари следната година ќе се одигра на ’Вембли’ во Лондон.
Легендарната ’Маракана’ е изградена во 1950 година за потребите на Светското првенство, сега се реновира за потребите на Мундијалот во 2014 година.

Макфакс

Пронајдете не на следниве мрежи: