Карпин в.д. тренер на Спартак

Спортскиот директор на Спартак Москва, Валериј Карпин, ќе го предводи тимот до крајот на сезоната, откако раководството на клубот, во неделата му врачи отказ на Шпанецот, Унаи Емери.

Емери е сменет еден час по катастрофалниот пораз (1:5) кој Спартак на домашен терен го забележа од градскиот ривал Динамо.
Карпин, беше тренер на Спартак во периодот од 2009-2012 година, а минатата сезона избори пласман во Лигата на шампиони.
Спартак, на табелата во руската Премиер лига, се наоѓа на шестото место, со 10 бодови помалку од лидерот ЦСКА.
Спартак е најуспешен и најпопуларен руски клуб со девет титули во државното првенство, кои се освоени во периодот помеѓу 1992 и 2001 година. Московљаните во последните 11 години имаат освоено само една титула, во 2003 година го освоија националниот Куп.

Макфакс

Пронајдете не на следниве мрежи: