Гигс: Дербито е со Ливерпул, не со Сити

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед Рајан Гигс се обиде да го намали значењето на мечот со Манчестер Сити истакнувајќи дека тој натпревар не го смета за дерби-меч и никогаш нема да има значење како мечот со Ливерпул.

Во пресрет на дерби натпреварот со Манчестер Сити, кој ќе одлучи околу лидерската позиција во Премиер Лигата, ветеранот на Манчестер Јунајтед, Рајан Гигс, објасни дека дуелот со Сити не е дерби во вистинска смисла на зборот.

„Дури во последните неколку години дуелот со Сити доби епитет на дерби, поради парите што беа вложени во тој тим. Само во претходната сезона дуелите со Сити добија некоја одредена тежина“ изјави Гигс.

Copyright 2012 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.

Пронајдете не на следниве мрежи: