Германија ја елиминира Хрватска

Со натпреварите од третото коло, заврши првата фаза од натпреварите во групите Ц и Д на 10-то Европско првенство во ракомет за жени.

По третото коло најмногу причини за радост имаат Германките, кои во неизвесен и крајно неефикасен натпревар ја совладаа Хрватска и се пласираа во втората рунда.
Од овие две групи само репрезентацијата на Црна Гора забележа максимални три победи, во последното коло олимписките вицешампионки ја победија Романија.

Група Ц:
Унгарија-Шпанија 32:31
Германија-Хрватска 17:16

Табела: Шпанија 4, Унгарија 4, Германија 2, Хрватска 2

Група Д:

Русија-Исланд 30:21

Црна Гора-Романија 23:20

Табела: Црна Гора 6, Русија 3, Романија 3, Исланд 0.

Макфакс

Пронајдете не на следниве мрежи: