Албанците гневни: Платини стана Платиниевиќ!

Албанците се наострија на УЕФА по одлуката да го загубат службено мечот со Србија, а на социјалните мрежи има и повици дури и за бојкот на квалификацискиот циклус за настап на ЕП во Франција.Отровните стрели се насочени најмногу кон претседателот на УЕФА, Мишел Платини, а најчесто го нарекуваат Мишел Платиниевиќ.
„Тој и УЕФА се однесуваат како да се државни обвинители на Србија. Платини е српски син и треба да го смени презимето во Платиниевиќ“, наведе ултрадесничарската партија АК.
Упатен е и повик за протести во Брисел и во Нион, местото каде заседаваше комисијата што донесе одлука Албанија да загуби служебно со 0-3. Патем фудбалската федерација е казнета со 100 илјади евра, идентично како и српската. Србија загуби три бода, па со службената победа фактички не доби ништо, а „орлите“ ќе играат и два меча на свој терен без публика.Отровните стрели се насочени најмногу кон претседателот на УЕФА, Мишел Платини, а најчесто го нарекуваат Мишел Платиниевиќ.
„Тој и УЕ

Пронајдете не на следниве мрежи: