Албански „Егзит“: ДУИ на Али Ахмети под закана од Заев?

Политичката ситуација во Македонија е доста сложена и се чини дека причината е формирање на нова владина коалиција.ВМРО-ДПМНЕ е победничка партија на изборите во македонскиот блок со 51 пратеник, а СДСМ, чиј лидер е Зоран Заев, е втора со 49 пратеник. Практиката на изборите во Македонија е тоа дека секогаш има еден вид договор помеѓу оние кои ќе бидат победници на македонска и албанската страна да формираат коалиција. Но, овој пат тоа не се случи, пишува албански Егзит.
Со последните јавни пораки на Богоевски од СДСМ се потврдува тоа дека СЈО е партиски инструмент кој се користи за пресметка со неистомисленици и уцена кон ДУИ , пишува порталот.
Во СДСМ мислат дека Али Ахмети и неговата партија треба да ги молат за да оформат коалиција и ако ова не се случи, тогаш во игра може да се вклучи СЈО, ке е блиско со Заев.
-Дали знаете дека Али Ахмети и нема никаква политичка математика која ќе ги спаси од можна истрага на СЈО, напиша Богоевски во неговиот Фејсбук профил.
-Не само Ахмети туку и сите негови соработници не можат да се спасат од моралната, политичката и криминалната одговорност, продолжува Богоевски и додава дека Ахмети се уште не одговорил на поканата на СДСМ за формирање на Влада.
Реакцијата на Богоевски не е случајна имајќи предвид дека тој беше на чело на протестите во Скопје, кои беа вештачки и наречени „Шарена револуција“ истите финансирани од Сорос и невладини организации кои тој ги финансира.ВМРО-ДПМНЕ е победничка партија на изборите во македонскиот блок со 51 пратеник, а СДСМ, чиј лидер е Зоран Заев, е втора со 49 пратеник. Практиката

Пронајдете не на следниве мрежи: