Алексис Санчез потпиша договор за Арсенал

Чилеанскиот напаѓач Алексис Санчез официјално е новиот играч на Арсенал, кој на Барселона за овој трансфер и платил околу 36 милиони евра. Тој го прекинал одморот за во Лондон да ги изврши лекарските прегледи и потпишувањето на петгодишниот договор, според кој Санчез неделно ќе заработува 140.000 фунти, колку и најплатениот играч на „топџиите“ Месут Озил.
-Среќен сум што дојдов во Арсенал, клуб кој има прекрасен менаџер и фантастични играчи, ако и голема поддршка низ целиот свет. Едвај чекам да ги запознаат новите соиграчи и да заиграм во Премиер лигата и Лигата на шампиони. Ќе дадам се од себе за Арсенал, изјавил 25 годишниот напаѓач за клубскиот сајт.
Менаџерот на Арсенал, Венгер посочи дека со доаѓањето на Санчез, тимот ќе добие поголема сила, брзина и квалитет во нападот.
Тој го прекинал одморот за во Лондон да ги изврши лекарските прегледи и потпишувањето на петгодишниот договор, според кој Санчез неделно ќе заработ

Пронајдете не на следниве мрежи: