Алкантара ќе му создаде проблеми на Гвардиола во Баерн Минхен?!

Германскиот тренер Феликс Магат прокоментира за засилувањето на екипата на Баерн Минхен, Тиаго Алкантара.Феликс Магат не е баш убеден дека Пеп Гвардиола го направил вистинскиот избор, тој вели дека Алкантара може да му донесе многу проблеми на новиот тренер на Баерн од Минхен.
„Гвардиола ќе влезе во многу проблеми со доаѓањето на Алкантара. Пеп можеби ќе се навикне да игра без останатите играчи, но само доколку Алкантара игра на секој натпревар“ вели Магат.
Германскиот тренер вели дека Гвардиола нема да има поддршка кај фудбалерите на Баерн Минхен кога станува збор за менувањето на концептот на играта кај шампионот од Бундес Лигата, како причина наведува дека едноставно Баерн лани одиграл перфектен фудбал, подобар од тоа едноставно неможе, и нема никаква потреба од такво нешто, па прашање е колку менувањето ќе донесе позитивен ефект за тимот од Минхен.
„Доколку Гвардиола продолжи со менувањето на позициите во тимот, тие нема да имаат разбирање за неговите одлуки и нема да го поддржуваат“ вели Магат.Феликс Магат не е баш убеден дека Пеп Гвардиола го направил вистинскиот избор, тој вели дека Алкантара може да му доне

Пронајдете не на следниве мрежи: