Алжирците чекаат одмазда цели 32 години, дали вечерва ќе ја добијат?

Селекцијата која ја предводи Вахид Халихоџиќ, вечерва против Германија ќе се обиде да ја исправи одамна нанесената неправда.Половина од учесниците во четвртина финалето на СП во Бразил се познати, а новите два тима кои ќе се најдат помеѓу осумте најдобри на Мундијалот ќе ги дознаеме по вечерашните натпревари (Франција-Нигерија, Германија-Алжир).
Европјаните се главни фаворити за овие мечеви, па во завршницата од Мундијалот на Холандија би можеле да и се придружат уште две селекции од Стариот континент.
Алжир во 1982 година на Мундијалот во Шпанија ги победи Германија и Чиле, но според многубројните приказни се смета дека Германија и Австрија го наместија резултатот во последната групна фаза, со цел Алжир да испадне од Мундијалот.
Избраниците на Вахид Халихоџиќ ќе мораат да направат чудо за да им се одмаздат на Германците, кои во групната фаза го заземаа првото место.Половина од учесниците во четвртина финалето на СП во Бразил се познати, а новите два тима кои ќе се најдат помеѓу осумте најдобри на Мундијалот ќе

Пронајдете не на следниве мрежи: