АНГЛИСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Барселона е најпопуларниот клуб во светот!

Шампионот на Европа и Шпанија, Барселона, е најпопуларниот фудбалски клуб на светот, покажа анкетата на угледниот англиски сајт goal.com. Шампионот на Европа и Шпанија, Барселона, е најпопуларниот фудбалски клуб на светот, покажа анкетата на угледниот англиски сајт goal.com. 
Од 13 понудени клубови, 100.000 посетители на сајтот ја одбраа Барселона на првото место со 18 проценти, пред Ливерпул и Мачерстер Јунајтед.
Меѓу петте најпопуларни се и Реал и Арсенал, а по нив следат Баерн, Интер, Челзи и Јувентус.
Гледано по континентите, Барселона е популарна во Европа, Африка, Северна и Јужна Америка, но не и во Азија и Австралија.
Арсенал, Манчестер Јунајтед и Ливерпул се пред Каталонците на источниот дел од планетата.Шампионот на Европа и Шпанија, Барселона, е најпопуларниот фудбалски клуб на светот, покажа анкетата на угледниот англиски сајт goal.com. 

Пронајдете не на следниве мрежи: