Антонија Дора Плешко ја освои гран при наградата на интернационалниот фестивал „Тра ла ла“ во Битола

Гран при наградата на интернационалниот фестивал „Тра ла ла” во Битола ја освои Антонија Дора Плешко од Хрватска. Таа синоќа на гала вечерта во рамките на 17-тото издание на фестивалот во Народниот театар во Битола настапи со песната “Што те нема” освојувајќи ги во целост симпатиите на публиката и жири комисијата.„Се чувствувам одлично. Го сакам овој фестивал и ја сакам Македонија и Битола. По трет пат сум тука и еве го и гран-прито. Досега сум настапувала на цел Балкан, во Америка снимав песни, како и на Бахамите. Со музиката го пропатував светот.“ –изјави Антонија Дора Плешко при врачувањето на наградата.
Покрај гран при наградата синоќа на затворањето на фестивалот беа врачени специјалнитенагради, како и прва, втора и трета награда во вкупно пет категории. На фестивалот се претставија 53 млади музички таленти од 17 држави. Покрај учесниците од Македонија, на фестивалот настапија солисти и делегации од Шведска, Словенија, Србија, Романија, Португалија, Црна Гора, Молдавија, Малта, Литванија, Косово, Израел, Унгарија, Хрватска, Бугарија, Босна и Херцеговина и Белoрусија.
Фестивалот, кој годинава одбележува 17 години постоење, е во организација на Асоцијацијата за уметност „Алексовски“, а фестивалот „ТРА-ЛА- ЛА“ е поддржан од Министерството за култура на Република Македонија и општина Битола.„Се чувствувам одлично. Го сакам овој фестивал и ја сакам Македонија и Битола. По трет пат сум тука и еве го и гран-прито. Досега сум настапу

Пронајдете не на следниве мрежи: