Арапите повторно го запалија Париз

Илјадници демонстранти маршираа низ француските градови, искажувајќи го својот револт кон израелските операции во појасот Газа. Францускиот претседател рече дека нема да толерира никакви насилни дејствија.Илјадници пропалестински демонстранти во саботата маршираа по француските градови за да го осудат насилството во Газа, спротивставувајќи и се на забраната која беше издадена по упадот во двете синагоги во Париз минатиот викенд, кога дојде и до судири со полицијата.
Како што јавува Ројтерс, демонстрантите го палеле израелското знаме.
Од полицијата јавија дека 38 демонстранти се уапсени и дека без проблем се соочиле со разлутената топла.
Францускиот претседател Франсоа Оланд, изјави дека ги разбира реакциите кои се појавија веднаш по убивањето на Палестинците во појасот Газа кој беше гранатиран од страна на Израел, но дека нема да толерира никакви насилства низ Франција.
Израелско-палестинскиот конфликт предизвика зголемување на тензиите помеѓу француските Муслимани и Евреи, кои ги има во поголем број во таа земја.

Илјадници пропалестински демонстранти во саботата маршираа по француските градови за да го осудат насилството во Газа, спротивставувајќи и се на за

Пронајдете не на следниве мрежи: