Арјен Робен официјално е најбрзиот фудбалер на светот!

Холанѓанецот Арјен Робен трчал со брзина од 37 километри на час за време на продорот пред постигнувањето на својот втор погодок на натпреварот против Шпанија.Играчот на Баерн Минхен го остави далеку зад себе Серхио Рамос, иако шпанскиот дефанзивец покажал завидна брзина за дефанзивец од 30,6 километри на час.
Со ова, Робен е најбрзиот фудбалер на светот, ако се има во предвид дека рекордот го држеше Антонио Валенсија од Манчестер Јунајтед кој има трчано со 35,1 км на час.
Најбрзи фудбалери во светот според ФИФА:1. Арјен Робен 37 (км/ч)2. Антонио Валенсија 35.1 3. Герет Бејл 34.74. Арон Ленон 33.85. Кристијано Роналдо 33.66. Тео Волкот 32.77. Лионел Меси 32.58. Вејн Руни 31.29. Франк Рибери 30.7 10. Серхио Рамос 30.6Играчот на Баерн Минхен го остави далеку зад себе Серхио Рамос, иако шпанскиот дефанзивец покажал завидна брзина за дефанзивец од 30,6 километри на

Пронајдете не на следниве мрежи: