Авион изработен од розово злато

Loading...

Џејмс Бонд, Брус Вејн или Тони Старк со сигурност нема да ги видите во овој розов авион. Иако е неверојатен и изработен токму од розово злато, овој Cobalt Valkyrie-X претставува типичен пример за луксузен приватен авион.Дизајнерскиот тим на компанијата Cobalt којашто е основана во Париз во 2005-та година, овојпат нуди микс од француска елеганција и американски иновации низ овој неодолив проект.
“Мозокот” на целата оваа операција е Дејвид Лури којшто го проектирал овој авон којшто, како што велат тие, претставува најбрз авион со клипен мотор, опремен со мотор со моќност од 350 КС, а кој може да превезе до три патници и пилот при брзина од 370 километри на час.
“Протегнувајќи” се на растојание од 1.850 km со само еден резервоар, овој стилизиран авион поседува главна структура составена од карбонски влакна со исклучително високи перформанси, контролна табла со совршено прецизни механизми, како и трап којшто е произведен од легура од алуминиум и нерѓосувачки челик.
Кокпитот пак претставува сосема посебна приказна, нудејќи неповторлив луксуз. Поседува рачно шиени кожни седишта изработени од најквалитетна Alcantara кожа, додека контролната табла е исто така изработена од розово злато, при што седиштата во крем боја совршено се вклопуваат со теписите коишто пак се во антрацит сина боја.Дизајнерскиот тим на компанијата Cobalt којашто е основана во Париз во 2005-та година, овојпат нуди микс од француска елеганција и американски инов

loading...
Loading...