Балотели ја разлути публиката: Казнен со 10.000 евра поради провокација!

Напаѓачот Милан Марио Балотели е казнен со 10.000 евра поради гестот спрема навивачите од Каларија за време на првенствената утакмица на Сардинија.Дисциплинскиот суд на италијанската серија А навел дека Балотелија ja „разлутил“ публиката со провокативниот и навредлив гест, откако го постигнал изедначувачкиот гол со слободниот удар.
Поради тој инцидент контроверзниoт италијански репрезентативец добил жолт картон, осми по ред во оваа сезона, така што ќе го пропушти наредниот превенствен меч во сабота против Торина во Милан.
Дваесетгодишниот Балотели веќе паузирал три утакмици во оваа сезона, поради што на крајот на мечот против Наполи на Сан Сир ги навредувал судиите.
Милан го победил Калјари после преокретот со  2:1 и го превземал деветтото место на табелите со 28 бода.
 Дисциплинскиот суд на италијанската серија А навел дека Балотелија ja „разлутил“ публиката со провокативниот и навредлив гест, откако г

Пронајдете не на следниве мрежи: