Берлускони со шокантна изјава: Не им го давам Милан на Кинезите бидејќи јадат деца!

Претседателот на ФК Милан, Силвио Берлускони, предизвика лавина коментари, повеќето негативни, со својата изјава дека „Кинезите јадат деца“.Берлускони спорната критика кон кинескиот народ ја изнесе одговарајќи на прашање за можната продажба на „росонерите“ на кинески инвеститори.
„Кинеските комунисти ги јадеа своите деца. Тоа е вистина! Кога владееше голем глад, децата умираа бидејќи мајките немале млеко, па за другите деца да не бидат гладни тие ги вареле и ги јаделе. И јас треба нив да им го дадам Милан?“ – изјави 79-годишниот функционер и поранешен премиер на Италија.
Берлускони веќе подолг период преговара за проджбата на 70 проценти од клубот кој го презеде во осумдесеттите години од минатиот век и го предводеше до најголемите успеси во историјата.Берлускони спорната критика кон кинескиот народ ја изнесе одговарајќи на прашање за можната продажба на „росонерите“ на кинески инвести

Пронајдете не на следниве мрежи: