Била на прагот на смртта, се откажала од само ЕДНА намирница и се спасила!

Loading...

Џесика Бин (28), која боледувала од цистична фиброза и била на прагот на смртта, конечно се излекувала и тврди дека една работа била клучна за нејзиното заздравување.Девојката од Квинсленд, тврди дека животот и го спасило тоа што се откажала од шеќер.
Нејзините бели дробови биле слаби од раѓање, но кога наполнила 21 година, се случил пресврт. Болеста напредувала, а таа завршила во болница борејќи се за живот. Тогаш одлучила да се откаже од шеќерот и прославила една година откако последен пат била во болница.
„Внесував доста калории, бидејќи и доста го согорував, борејќи се да дишам секој ден. Од прилика 4000 дневно, два пати повеќе отколку што јаде нормална жена, а и многу се ослонував на чоколади и други слатки“, раскажува Џесика.
Напоредно со таквата исхрана, Џесика внесувала во организмот преку 40 пилули само да ја оддржи својата здравствена состојба.
„Не знаев за живот без цистична фиброза. Земав лекови, па го почнував денот. Тоа беше моето секојдневие“, вели таа.
Меѓутоа работите драстично се променија кога наполнила 21 година. Завршила во болница, каде и кажале дека мора да има трансплантација на бели дробови за да преживее.
„Од секогаш сум била активна и сакав да патувам. Помагав во добротворни установи и сонував дека ќе го спасам светот. А тогаш, одеднаш, моите бели дробови повеќе не можеа да ме следат. Не можев дури ни на кафе да отидам со другарките, бидејќи немав енергија. Не можев да земам здив. Што и да правев, не можев да дојдам до здив, па на крај Камерон (нејзиниот дечко) мораше да ми помага“, вели таа.
Најлошо од се е што капацитетот на нејзините бели дробови бил 30%, и тогаш морала да се согласи да ја стават на список за пресадување на органи.
„Се преселивме во Квинсленд од родната Тасманија, за да бидеме поблиску до болниците и секојдневно бевме на лекар, молејќи се дека состојбата ќе ми се подобри“, објаснува Џесика.

Меѓутоа, работите од лоши станале полоши и постоела шанса  да умре. Тогаш одлучила да се омажи со својот дечко Камерон.
„Лежев во болничкиот кревет прикачена за разни апарати, обидувајќи се да мислам за распоредот на седење на гостите и цветните декорации. Сакав се да биде совршено, бидејќи тоа би било последното нешто по што Камерон ќе ме памети“, се потсетува таа.
Кога го запознала гфотографот кој требало да ја слика свадбата, адвокатот Гари Фетке, од него од прва рака ја слушнала приказната за исхрана без шеќер.
Одлучила да ја испроба и била зачудена од ефектите.
„Штом почнав да поздраво да внесувам калории, забележав разлика. Наместо грицки, Камерон во болницата почна да ми носи смуди, полно со здрави состојки“, објаснува Џесика.
Нејзиниот капацитет на белите дробови се зголемил за кратко време.
Таа сега јаде само здрава храна и ретко јаде слатки.
„Здравата исхрана, беше клучна за мојот опстанок. Сега сум велнес  тренер. Промената на животниот стил, беше неверојатно искуство“, вели таа.Девојката од Квинсленд, тврди дека животот и го спасило тоа што се откажала од шеќер.
Нејзините бели дробови биле слаби од раѓање, но кога

loading...