Бомбата на Северна Кореја е петпати посила од онаа фрлена врз Нагасаки

Хидрогенската бомба што денеска ја тестираше Северна Кореја е петпати помоќна од онаа фрлена врз Нагасаки на 9 август 1945 година кога загинаа 74.000 луѓе, објави Би-Би-Си.Северна Кореја потврди по регистрирани два силни земјотреса, дека тестирала успешно хидрогенска бомба наменета за интерконтинентална балистичка ракета.
Тоа е прва нуклеарна проба откако Доналд Трамп е претседател на САД.
Пред неколку недели тој упати закани до Северна Кореја со „оган и бес каков што светот досега не видел“, а потоа напиша дека воено решение за проблемот со Сверна Кореја е „поготвено“.
Кинеската агенција за нуклеарна безбедност соопшти денеска дека е почната вонредна контрола на нивото на радијација долж границите со Северна Кореја откако таа држава изврши шеста нуклеарна пробаСеверна Кореја потврди по регистрирани два силни земјотреса, дека тестирала успешно хидрогенска бомба наменета за интерконтинентална балистичка рак

Пронајдете не на следниве мрежи: