Бразил и Холандија вечерва ќе си ги одмерат силите во борбата за третото место

Дуелот за третото место е најнепосакуваниот натпревар на Мундијалите, особено што е тешко кај играчите повторно да се најде мотив за игра по загубен натпревар и изгубена шанса да се игра во големото финале.Досега двете репрезентации на Светските првенства имаат одиграно четири натпревари, а Холандија има две победи. „Лалињата“ слевеа на последното СП во Јужна Африка во четвртфиналето победија со 2:1 и пред 40 години на Мундијалот во Германија остварија триумф од 2:0.
Бразил има една победа во четвртфиналето на СП 1994 година во САД со 3:2 и една пенал победа четири години подоцна на СП 1998 година во Франција во полуфиналето откако по 1:1 на пенали беше 4:2 за „кариоките“.
Дуелот за третото место ќе го суди Џамел Хаимуди од Алжир.
Останува да видиме која селекција ќе победи вечерва. Инаку, натпреварот започнува во 22 часот.Досега двете репрезентации на Светските првенства имаат одиграно четири натпревари, а Холандија има две победи. „Лалињата“ слевеа на по

Пронајдете не на следниве мрежи: