Бразил во полуфинале! Колумбијците немаа шанси

Погодокот на Луиз сигурно ќе конкурира за најубав гол на турнирот, бидејќи прати вистинска бобмба во голот на  колумбијскиот голман, а токму тој го донесе првиот пласман на селекцијата помеѓу најдобрите четири екипи на СП после 12 години . Сонот на Бразилците за титула се продолжува! Избраниците на Сколари стигнаа до полуфиналето од Светското првенство победувајќи ја Колубија со 2:1 благодарение на головите на Тиаго Силва и Давид Луиз.
Се играше вистинско јужноамериканско дерби преполно со страсти и тензија, но и добри потези.Колку беше напнато на теренот најдобро покажува бројот на фаули, фкупно  50 за 90 минути игра.
Фернандињо и Паулињо потполно го спречија досегашниот најдобар играч на турнирот Џејмс Родригес, кој сепак успеа да па постигне гол, со што стана прв играч после Ривалдо кој ја тресел мрежата во првите пет мечеви на Мундијалот.Сонот на Бразилците за титула се продолжува! Избраниците на Сколари стигнаа до полуфиналето од Светското првенство победувајќи ја Колубија со 2:1 б

Пронајдете не на следниве мрежи: