Бундес лига: Убедливи победи на Дортмунд и Шалке

Фудбалерите на Борусија Дортмунд и по 24.коло во Бундес лигата ќе останат на второто место на табелата, со бод предност во однос на Баер Леверкузен.Дортмунд на домашен терен го порази Хановер со 3:1, два гола за ‘милионеите’ постигна Левандовски, а еден Шиберт.Леверкузен, во финишот направи пресврт против Штутгарт и стигна до победата од 2:1. Штутгарт во раната фаза на натпреварот поведе со голот на Ибишевиќ од пенал, а пресвртот во периодот од 82. до 86. минута го направија Кислинг и Бендер.Шалке оствари убедлива победа од 4:1 во Волфсбург, два гола даде Дракслер, а по еден Фарфан и Хунтелар.Аугзбург освои значајни бодови во борбата за опстанок со победата над Вердер во Бремен. За изненадувањето се погрижи Вернер кој го постигна единствениот гол на натпреварот.Без победник со резултат 1:1 завршија натпреварите Нинберг-Фрајбург и Хамбургер-Гројтер Фирт.Борусија Дортмунд-Хановер 3:1Волфзбург-Шалке 1:4Нинберг-Фрајбург 1:1Вердер-Аугзбург 0:1Хамбургер-Гројтер Фирт 1:1Баер Леверкузен-Штугарт 2:1Недела, 3.мартХофенхајм-Баерн МинхенФортуна-Мајнц.
МакфаксФудбалерите на Борусија Дортмунд и по 24.коло во Бундес лигата ќе останат на второто место на табелата, со бод п

Пронајдете не на следниве мрежи: