Чапокоензе е шампион на Копа Судамерикана за 2016 година

Екипата на Чапокоензе ќе биде запишана како освојувач на Копа Судамерикана за 2016 година.После големата авионска несреќа, противникот на Чапокоенсе, Атлетико Национал, побара од челниците на КОНМЕБОЛ титулата да му се додели на ривалот.
Како што е познато, на 1 декември требаше да се одигра првиот дуел во Колумбија, а потоа на 7 декември во Бразил да се игра реваншот. Сепак, до ваков натпревар не дојде бидејќи екипата на Чапокоензе доживеа авионска несреќа во која загинаа 71 лице од кои 19 фудбалери на овој клуб.
После големата авионска несреќа, противникот на Чапокоенсе, Атлетико Национал, побара од челниците на КОНМЕБОЛ титулата да му се додели на ривалот.

Пронајдете не на следниве мрежи: