Централата на Турската разузнавачка служба нападната

Централата на Турската разузнавачка служба е нападната од воени хеликоптери, при што се повредени три лица, изјави неименуван претставник на разузнавањето.Тој додаде дека директорот на службата Хакан Фидан е на сигурно место и оти е во контакт со претседателот и премиерот Реџеп Таип Ердоган и Бинали Јилдирим.
Откако началникот на Генералштабот на турската армија Хулуси Акар беше ослободен од пучисти тој ја преземе командата со операцијата против извршителите на превратот, јави Си-Ен-Ен Турк.Тој додаде дека директорот на службата Хакан Фидан е на сигурно место и оти е во контакт со претседателот и премиерот Реџеп Таип Ердоган и Бинали Ј

Пронајдете не на следниве мрежи: