ЦРНО ДЕНОНОЌИЕ: Нов напад во Турција!

Двајца турски војници биле убиени и тројца други ранети во напад, изведен од курдските бунтовници во југоисточниот турски округ Мардин, пренесоа американските медиуми.Според информација на агенцијата Анадолија, рачно изработена екпслозивна направа била активирана при минување на оклопно воено возило низ градот Дерик.
Војската смета дека нападот го извеле борци на Курдската работничка партија (ПКК).
Турција е зафатена од бран насилство откако почна борби против ПКК и Исламска држава.Според информација на агенцијата Анадолија, рачно изработена екпслозивна направа била активирана при минување на оклопно воено возило низ градот Де

Пронајдете не на следниве мрежи: